Podzemné Everesty

Podzemné Everesty – fotgrafie: Petr Hipman, texty: Elena Hipmanová.

Úryvok z knihy:

Od narodenia až po smrť sa v labyrintoch  ľudskej mysle križujú kľukaté cesty k poznaniu nepoznaného.  Raz, kedysi veľmi dávno, pristúpil človek ku skale a uvidel  chodbu strácajúcu sa v tme. Mocný prúd túžby zaburácal riečiskom jeho duše a človek ťahaný nesmiernou silou,  pretože túžba vedieť a vidieť je niekedy silnejšia ako túžba  vlastniť, vykročil chodbou. V tej chvíli sa zrodil jaskyniar.

        Nepoznané má dimenziu nekonečna.  Preto je jaskyniarstvo nevyčerpateľným žriedlom hľadania. Jaskyniari budú znova a  znova pátrať  v útrobách  skalných masívov a po kúskoch skladať čriepky poznania z miest,  kam sa – tak ako na nebotyčné vrcholy osemtisícoviek –  väčšina ľudí v živote nikdy nedostane        

Podzemné Everesty

 

Knihu Podzemné Everesty som zostavila po smrti Petra Hipmana z fotografií, autentických spomienok a publikovaných článkov tohoto významného slovenského jaskyniara.

Podzemné Everesty

Topografia v Jaskyni v Záskočí

 

Podzemné Everesty je dnes už historický dokument, očité svedectvo o objavovaní najhlbších jaskýň Slovenska s hŕstkou zanietených ľudí, ktorí vymenili pohodlie domova za chlad a tvrdú prácu v podzemí. Odmenou v podobe objavov bol častokrát len krátky úsek chodby, zlomok väčšieho celku, lebo veľké objavy sa skladajú práve z drobných čriepkov, ktoré dávajú zmysel až na konci cesty.

Podzemné Everesty

Prieskum vodného sifónu

 

Petr Hipman vďaka svojmu technickému mysleniu, inštinktu a neúnavnej vytrvalosti dokázal z neprístupného masívu a z ľudí vyžmýkať maximum. Len vďaka tejto jeho povahovej črte  sa dnes na Krakovej holi v Nízkych Tatrách, môžeme pochváliť najhlbšou jaskyňou Slovenska, ktorú sme pomenovali po ňom. Systém Hipmanových jaskýň.

Podzemné Everesty

Výstup po fixných, lanových rebríkoch  v Jaskyni Starý hrad

Podzemné Everesty

Čerpanie jazera „Marcelova žumpa“, ktoré sa nám nepodarilo prekonať

Podzemné Everesty

Visutý traverz nad Riečnou priepasťou v Starom hrade

Cez objektív fotoaparátu podáva v tejto knihe jedinečné svedectvo o práci slovenských jaskyniarov na Slovensku, ale aj o zostupoch do hlbokých jaskynných systémov sveta.

Podzemné Everesty

Z expedície v roku 1976 do 920 m hlbokej jaskyne Abisso Michele Gortani, Taliansko

Podzemné EverestyZ expedície na Island v roku 1995 do 220 m hlbokého sopečného krátera Príhnúkagígur

 

Kniha Podzemné Everesty vyšla v roku 2000 vo vydavateľstve Knižné centrum v Žiline. Boli vydané dve verzie – v slovenskom a českom jazyku po 2000 ks. Je vypredaná.

Podzemné Everesty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *