Druhá časť cyklu AMERICKÁ ODYSEA…
Presun Texasom nám trval celý deň. Na východnej hranici bola nadmorská výška 180 m, na hranici s Novým Mexikom 1040 m/n.m. Texas je jedna obrovská šikmá platňa stúpajúca smerom k západu a meniaca svoj charakter. Čím viac sme sa presúvali na západ, tým šťavnatejšie pastviny s pasúcim sa dobytkom striedali kroviny, polia, naftové veže a polopúšte s kaktusmi. Prespali sme v nepeknom naftárskom mestečku PECOS. Ešteže sme, čo sa nocľahov týka, sebestační. Spíme totiž v aute a dokonca pohodlne. V Pecos zdochol pes. Všadeprítomný neporiadok a špina. Peter konštatoval, že cítiť vplyv Mexika.
Čím viac na západ, tým viac naftových veží.
Do NOVÉHO MEXIKA sme prešli už o 3. ráno. K jaskyniam sme mali okolo 200 km.Na nočných cestách len sem tam zažiarili reflektory aut, ale v nepriehľadnej tme šírej planiny blikali svetielka horiacich ohňov na naftových vežiach. Ku CARLSBAD CAVES sme chceli doraziť zavčasu ráno, aby sme stihli húf tisícov netopierov vylietajúcich z jaskyne. Lenže smola. V polovici apríla, je na netopiere ešte chladno aj na juhu Nového Mexika. Sú to migrujúce potvorky, ktoré dosiaľ nedorazili zo zimoviska v Mexiku. Sklamanie a prekvapenie. Mysleli sme, že zimujú zalezené hlboko v jaskyni, ako naše netopiere.
Vchod do Carlsbad Caves. Pre turistov pred jaskyňou vybudovali amfiteáter
Netopiere ešte neprileteli, ale aspoň som sa potešila z kvitnúcich kaktusov
Jar ešte len začína
Pustatina Nového Mexika
Smerom na západ nám stál v ceste kopec SIERRA BLABCA 3686 m. Z takého vysokého kopca je aj pekný výhľad, a tak sme zamierili k nemu. Na Sierra Blanca sa vychádza z lyžiarskeho strediska SKI APACHE vo výške 3000 m. Už sa nelyžovalo, ale na zjazdovkách bolo ešte dosť snehu. U nás by ešte ťahali. Na hrebeni pri konečnej stanici lanovky nás upozornili, že na vrchol ísť nemôžeme, ešte je uzavretý. Rešpektovali sme to. Vyšli sme aspoň na posledný kopec pod vrcholom do výšky 3510 m. Výhľad na takmer sa dotýkajúce Biele piesky a Čiernu lávovú púšť stál za to, hoci sa strácali v diaľke oparu. Vzdušnou čiarou to môže byť 100 km.
Raňajky v doline pod Sierra Blanca
Pohľad z hrebeňa na Bielu aj Čiernu púšť. V lávovej púšti bola vyskúšaná prvá atómová bomba
Vrchol Sierra Blanca 3.6.89 m
WHITE SANDS alebo Biele piesky. Nádherná sádrovcová púšť dlhá 220 km a široká 80 km. Patrí armáde, ale nepatrnú časť má v správe národný park a tak aspoň časť tohto unikátneho miesta majú možnosť vidieť aj obyčajní smrteľníci. Len keď má armáda nejaké cvičenie, tak púšť uzavrú celú. Biely sádrovcový piesok odráža slnečné lúče do takej miery, že sa ani neohreje. Podvečer ma už začalo oziabať na bosé nohy.
Duny presýpajúceho sa sádrovca ohraničené horami San Anders Mountains
Cesty v púšti udržiavajú pluhy
Radovánky medzi dunami
Apači, ktorí tu žili v minulosti vyrábali z juky vlákna na tkaniny
Hojne tu rastie druh rozmarínu, z ktorého si indiáni pripravovali osviežujúce nápoje
Na púšť sadá noc
Cesta nás zaviedla k starým skalným obydliam do kaňonu nad riekou GILA. Kaňon je vytvorený v gigantickej kaldere pradávneho supervulkánu. Len pohľad z horného okraja dáva tušiť silu, ktorá vytvorila niekoľko kilometrov široké prepadlisko. Okolo roku 1200 tu žila komunita indiánov, mongolloni – tí čo si stavajú obydlia v skalách. Chovali moriaky, pestovali 12 druhov kukurice, tekvice atď. Steny kaňonu obývali asi 70 rokov, potom sa stratili. Kam a prečo odišli nevedno. Neskôr sa sem nasťahovali Apači a narodil sa tu najslávnejší náčelník GERONIMO
V skalných obydliach žilo 40 až 80 ľudí, o ktorých sa takmer nič nevie
Ak postojíte pohltení šerom uprostred obydlia, atmosféra dávnej minulosti vám začne pomaly prúdiť do žíl.
Rieka Gila. Perfektná kúpačka po celodennom chodení v pustatine
Pamätník najslávnejšiemu náčelníkovi
Polopúštny charakter ARIZÓNY ma uchvátil. Nekonečné rozlohy, mestá roztrúsené v nehostinnej krajine. Len ten, kto prejde naprieč americkým kontinentom dokáže pochopiť, koľko úsilia museli vynaložiť prvý osadníci, ktorý tiahli vo svojich vozoch na západ. Občas sme križovali slávnu cestu 66, o ktorej sa rozprávajú hotové legendy.
Rozľahlé mesto v polopúšti. Je jar, teraz sa ešte sem tam niečo zelená. Uprostred leta to musí byť hotové peklo
Cestou často narážame na prítomnosť slávnej cesty 66, ktorá bola postavená na starej vozovej ceste, ktorou tiahli priekopníci naprieč kontinentom od Atlantiku na západ.
PAINTED DESERT sú naviate piesky počas dlhých geologických období. Na veľkej planine niet prekážky, ktorá by ich zachytila a tak sa ukladali a vytvorili doslova umelecké dielo uprostred pustatiny. Do púšte sme došli neskoro popoludní, keď slnko dalo homoliam a štruktúre neobyčajnú plastičnosť.
Dažde a sneh pomaly uberajú z horniny a odkrývajú je farebnú paletu.
Najnižšie položené vrstvy pochádzajú z vulkanickej činnosti milióny rokov dozadu
Práve naviate piesky, prach a hlina prikryli v rôznych geologických obdobiach vyvrátené stromy, ktoré dlhodobým procesom bez prívodu kyslíka skameneli. Národný park PETRIFIED FOREST je toho dôkazom. Kamenné stromy pôsobením prírodných živlov opäť vyliezajú na povrch ako pamätníky svojej doby.
Ležia tak, ako dopadli pred miliónmi rokov. Len kmeň premenený na kameň získal na krehkosti
Niektoré skamenené stromy už skryštalizovali
Neďaleko mestečka FLAGSTFF asi pred 1000 rokmi došlo k sopečnému výbuchu sopky SUNSET VULCANO a takmer pochovala celé indiánske dediny. Navajovia sa po čase presťahovali do neďalekého 200 m hlbokého kaňonu WALNUT CANYON v ktorom žili poslední potomkovia ešte v roku 1911. Vodu nosili z 200 m hĺbky v hlinených nádobách a dokázali si vytvoriť zásoby na 3 mesiace.
Vulkanické pozostatky vidieť v Arizone na každom kroku. Sunset Vulcano
Obydlia vo Walut Canyon
Arizona je poznačená dávnou vulkanickou činnosťou. Sopkou je aj najvyšší vrch Arizony HUMPHREYS PEAK 3840 m. Vypravili sme sa naň skoro ráno. Mrzlo a značky prikrýval sneh. Vzali sme to teda nahor kolmicou cez snehové a škvárové polia. Na vrchole fučalo, mala som však pocit, ako by som na svet hľadela z neba. Na vôkol totiž niet vysokých vrchov, len šedohnedá krajina s drobnými sopečnými kopčekmi, čo z hora vyzerali ako krtince.
Výstup kolmo hore škvárou a snehom
Konečne hrebeň a vrchol v dohľade
Okraje sopečného krátera, ktoré už prerezal potok a zmenil ho na dolinu
Humphreys Peak 3.840 m
HAVASU CITY, hraničné mesto s Kaliforniou. V púšti ho vystaval milionár Robert P. McCulloch, zhruba pred 60 rokmi na brehu priehrady Lake Havasu City. Svoje mesto preslávil starým mostom, ktorý v Londýne likvidovali. Robert most kúpil, dal ho rozobrať a preplaviť Atlantikom. Previezol ho po kúskoch takmer celým kontinentom až k rieke Colorado, znovu postavil a tým vyčerpal všetky svoje finančné možnosti.
Celý projekt výstavby mostu stál 2,5 mil. a priviedol McuCllocha k bankrotu
Rieka Colorado vytekajúca z priehrady Lake Havasu City a mestečko EARP, možno pomenované po najslávnejšom šerifovi Wyatt Earpovi.
Lúčime sa s Arizonou a smerujeme do Skalnatých hôr. Obrovské kaktusy, akoby nám mávali na cestu svojími mohutnými ramenami
Foto: Elena Hipmanová a Peter Hampton