Nové Mexiko a Arizóna

Druhá časť cyklu AMERICKÁ ODYSEA…

Presun Texasom nám trval celý deň. Na východnej hranici bola nadmorská výška 180 m, na hranici s Novým Mexikom 1040 m/n.m. Texas je jedna obrovská šikmá platňa stúpajúca smerom k západu a meniaca svoj charakter. Čím viac sme sa presúvali na západ, tým šťavnatejšie pastviny s pasúcim sa dobytkom striedali kroviny, polia, naftové veže a polopúšte s kaktusmi. Prespali sme v nepeknom naftárskom mestečku PECOS. Ešteže sme, čo sa nocľahov týka, sebestační. Spíme totiž v aute a dokonca pohodlne. V Pecos zdochol pes. Všadeprítomný neporiadok a špina. Peter konštatoval, že cítiť vplyv Mexika.

TexasČím viac na západ, tým viac naftových veží.

 

Do NOVÉHO MEXIKA sme prešli už o 3. ráno. K jaskyniam sme mali okolo 200 km.Na nočných cestách len sem tam zažiarili reflektory aut, ale v nepriehľadnej tme šírej planiny blikali svetielka horiacich ohňov na naftových vežiach. Ku  CARLSBAD CAVES sme chceli doraziť zavčasu ráno, aby sme stihli húf tisícov netopierov vylietajúcich z jaskyne. Lenže smola. V polovici apríla, je na netopiere ešte chladno aj na juhu Nového Mexika. Sú to migrujúce potvorky, ktoré dosiaľ nedorazili zo zimoviska v Mexiku. Sklamanie a prekvapenie. Mysleli sme, že zimujú zalezené hlboko v jaskyni, ako naše netopiere.

Carlsbad Caves v Novom MexikuVchod do Carlsbad Caves. Pre turistov pred jaskyňou vybudovali amfiteáter

Carlsbad Caves v Novom MexikuNetopiere ešte neprileteli, ale aspoň som sa potešila z kvitnúcich kaktusov

KaktusyJar ešte len začína

Carlsbad Caves v Novom MexikuPustatina Nového Mexika

Smerom na západ nám stál v ceste kopec SIERRA BLABCA 3686 m. Z takého  vysokého kopca je aj pekný výhľad, a tak sme zamierili k nemu. Na Sierra Blanca sa vychádza z lyžiarskeho strediska SKI APACHE vo výške 3000 m. Už sa nelyžovalo, ale na zjazdovkách bolo ešte dosť snehu. U nás by ešte ťahali. Na hrebeni pri konečnej stanici lanovky nás upozornili, že na vrchol ísť nemôžeme, ešte je uzavretý. Rešpektovali sme to. Vyšli sme aspoň na posledný kopec pod vrcholom do výšky 3510 m. Výhľad na takmer sa dotýkajúce Biele piesky a Čiernu lávovú púšť stál za to, hoci sa strácali v diaľke oparu. Vzdušnou čiarou to môže byť 100 km.

Sierra BlancaRaňajky v doline pod Sierra Blanca

Sierra Blanca

Pohľad z hrebeňa na Bielu aj Čiernu púšť. V lávovej púšti bola vyskúšaná prvá atómová bomba

Sierra BlancaVrchol Sierra Blanca 3.6.89 m

 

WHITE SANDS alebo Biele piesky. Nádherná sádrovcová púšť dlhá 220 km a široká 80 km. Patrí armáde, ale nepatrnú časť má v správe národný park a tak aspoň časť tohto unikátneho miesta majú možnosť vidieť aj obyčajní smrteľníci. Len keď má armáda nejaké cvičenie, tak púšť uzavrú celú. Biely sádrovcový piesok odráža slnečné lúče do takej miery, že sa ani neohreje. Podvečer ma už začalo oziabať na bosé nohy.

White Sands , Biele pieskyDuny presýpajúceho sa sádrovca ohraničené horami San Anders Mountains

White Sands , Biele pieskyCesty v púšti udržiavajú pluhy

White Sands , Biele pieskyRadovánky medzi dunami

White Sands , Biele pieskyApači, ktorí tu žili v minulosti vyrábali z juky vlákna na tkaniny

White Sands , Biele pieskyHojne tu rastie druh rozmarínu,  z ktorého si  indiáni pripravovali osviežujúce nápoje

White Sands , Biele pieskyNa púšť sadá noc

 

Cesta nás zaviedla k starým skalným obydliam do kaňonu nad riekou GILA. Kaňon je vytvorený v gigantickej kaldere pradávneho supervulkánu. Len pohľad z horného okraja dáva tušiť silu, ktorá vytvorila niekoľko kilometrov široké prepadlisko. Okolo roku 1200 tu žila  komunita indiánov, mongolloni – tí čo si stavajú obydlia v skalách. Chovali moriaky, pestovali 12 druhov kukurice, tekvice atď. Steny kaňonu obývali asi 70 rokov, potom sa stratili. Kam a prečo odišli nevedno. Neskôr sa sem nasťahovali Apači a narodil sa tu najslávnejší náčelník GERONIMO 

Gila

V skalných obydliach žilo 40 až 80 ľudí, o ktorých sa takmer nič nevie

GilaAk postojíte pohltení šerom uprostred obydlia, atmosféra dávnej minulosti vám začne pomaly prúdiť do žíl.

GilaRieka Gila. Perfektná kúpačka po celodennom chodení v pustatine

GeronimoPamätník najslávnejšiemu náčelníkovi

 

Polopúštny charakter ARIZÓNY ma uchvátil. Nekonečné rozlohy, mestá roztrúsené v nehostinnej krajine. Len ten, kto prejde naprieč americkým kontinentom dokáže pochopiť, koľko úsilia museli vynaložiť prvý osadníci, ktorý tiahli vo svojich vozoch na západ. Občas sme križovali slávnu cestu 66, o ktorej sa rozprávajú hotové legendy.

ArizonaRozľahlé mesto v polopúšti. Je jar, teraz sa ešte sem tam niečo zelená. Uprostred leta to musí byť hotové peklo

Route 66, ArizonaCestou často narážame na prítomnosť slávnej cesty 66, ktorá bola postavená na starej vozovej ceste, ktorou tiahli priekopníci naprieč kontinentom od Atlantiku na západ.

 

PAINTED DESERT sú naviate piesky počas dlhých geologických období. Na veľkej planine niet prekážky, ktorá by ich zachytila a tak sa ukladali a vytvorili doslova umelecké dielo uprostred pustatiny. Do púšte sme došli neskoro popoludní, keď slnko dalo homoliam a štruktúre neobyčajnú plastičnosť.

Painted Desert ArizonaDažde a sneh pomaly uberajú z horniny a odkrývajú je farebnú paletu.

Painted Desert ArizonaNajnižšie položené vrstvy pochádzajú z vulkanickej činnosti milióny rokov dozadu

Práve naviate piesky, prach a hlina prikryli v rôznych geologických obdobiach vyvrátené stromy, ktoré dlhodobým procesom bez prívodu kyslíka skameneli. Národný park PETRIFIED FOREST je toho dôkazom. Kamenné stromy pôsobením prírodných živlov opäť vyliezajú na povrch ako pamätníky svojej doby.

Skamenelé stromyLežia tak, ako dopadli pred miliónmi rokov. Len kmeň premenený na kameň získal na krehkosti

Skamenelé stromyNiektoré skamenené stromy už skryštalizovali

 

Neďaleko mestečka FLAGSTFF asi pred 1000 rokmi došlo k sopečnému výbuchu sopky SUNSET VULCANO a takmer pochovala celé indiánske dediny. Navajovia sa po čase presťahovali do neďalekého 200 m hlbokého kaňonu WALNUT CANYON v ktorom žili poslední potomkovia ešte v roku 1911. Vodu nosili z 200 m hĺbky v hlinených nádobách a dokázali si vytvoriť zásoby na 3 mesiace.

Vulkán SunsedVulkanické pozostatky vidieť v Arizone na každom kroku. Sunset Vulcano

Valnut CanyonObydlia vo Walut Canyon

 

Arizona je poznačená dávnou vulkanickou činnosťou. Sopkou je aj najvyšší vrch Arizony HUMPHREYS PEAK 3840 m. Vypravili sme sa naň skoro ráno. Mrzlo a značky prikrýval  sneh. Vzali sme to teda nahor kolmicou cez snehové a škvárové polia. Na vrchole fučalo, mala som však pocit, ako by som na svet hľadela z neba. Na vôkol totiž niet vysokých vrchov, len šedohnedá krajina s drobnými sopečnými kopčekmi, čo z hora vyzerali ako krtince.

Humphreys PeakVýstup kolmo hore škvárou a snehom

Humphreys PeakKonečne hrebeň a vrchol v dohľade

Humphreys PeakOkraje sopečného krátera, ktoré už prerezal potok a zmenil ho na dolinu

Humphreys PeakHumphreys Peak 3.840 m

 

HAVASU CITY, hraničné mesto s Kaliforniou.  V púšti ho vystaval milionár Robert P. McCulloch, zhruba pred 60 rokmi na brehu priehrady Lake Havasu City. Svoje mesto preslávil starým mostom, ktorý v Londýne likvidovali. Robert most kúpil, dal ho rozobrať a preplaviť Atlantikom. Previezol ho po kúskoch takmer celým kontinentom až k rieke Colorado, znovu postavil a tým vyčerpal všetky svoje finančné možnosti.

Havasu CityCelý projekt výstavby mostu stál 2,5 mil. a priviedol McuCllocha k bankrotu

Rieka ColoradoRieka Colorado vytekajúca z priehrady Lake Havasu City a mestečko EARP, možno pomenované po najslávnejšom šerifovi Wyatt Earpovi.

ArizonaLúčime sa s Arizonou a smerujeme do Skalnatých hôr. Obrovské kaktusy, akoby nám mávali na cestu svojími mohutnými ramenami

Foto: Elena Hipmanová a Peter Hampton

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *