Spomienka na Bergen

Do Bergenu sme zišli uzučkou a mokrou cestou klesajúcou kaňonom Bergsdalen. Lialo celú noc. Jedna búrka striedala druhú a lialo aj ráno, ale z kopcov sme sa pohodlne dostali k Veafjordu, a potom do druhého najväčšieho mesta Nórska, Bergenu.

Bergen ma doslova očaril ešte pred mnohými rokmi, keď sme sa tu nalodili na trajekt smerujúci k brehom Islandu. Lenže vtedy nebol čas prechádzať sa starými uličkami. Teraz som bola sklamaná, tešila som sa na slnečné, farbami prežiarené mesto, lenže lialo celé dopoludnie. Na chvíľu sme sa uchýlil pod strechu tradičného rybieho trhu, napriek neprebernému množstvu rybích špecialít som cítila, že pohľady na mrazené ryby a homáre žijúce  v akváriách svoje posledné hodiny , nie je práve to pravé orechové. Historický starý prístav Bryggen nás volal aj napriek dažďu. Veď dážď a hmla patria k Nórsku asi tak ako bryndzové halušky k Slovákovi.

Mesto založil kráľ Olaf III. Nórsky v roku 1070 pod názvom Bjørgvin, čo znamená „zelená lúka medzi horami“. Do 17. storočia bol  najväčším mestom severnej Europy. Tých vrchov nad Bergenom je 7

Bergen (3)Historický starý prístav Bryggen

Bergen (4)

Bergen (5)

Bergen (6)Staré obchodné centrum rybolovu

Bergen (7)Podmorská mína z I. svetovej vojny

Bergen (8)

Bergen (9)Rybí trh ponúka neuveriteľné množstvo morských špecialít a rýb

Bergen (10)

Bergen (11)V uliciach aj zastrčených uličkách Bergenu

Bergen (13)

Bergen (15)

Bergen (14)

Bergen (16)

Bergen (16)

 Foto: Elena Hipmanová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *