Poloniny 3

Časť III. – Cyklojazda späť na Liptov.

Poloniny

Zápasili sme s dilemou, ktorou trasou sa vrátiť domov. Nakoniec rozhodla mapa, sever sa nám videl menej osídlený, čo značilo aj menej dopravy. Po dažďoch sme stratili dôveru v lesné cesty, a tak sme zamierili bočnými cestičkami na sever. Nebolo to veľmi šťastné rozhodnutie.

11. deň: BRESTOV – OHRAZANY – KOŠÁROVCE – ŽALOBÍN – MALÁ DOMAŠA – DETRÍK – MATIAŠOVCE – HANUŠOVCE NAD TOPĽOU – ĎURĎOŠ – MIČAKOVCE – GIRALTOVCE – BREZOV – MARHAŇ – HARHAJ. 76 km +626 m

Včerajší deň bol náročný, výstupy, zostupy, doliny, sedlá, ale zobúdzame sa do krásneho, hoci teplého rána. Vstávame s vedomím, že dnešný deň sa bude navlas podobať tomu včerajšiemu. Od rána sa mi ťahalo ťažko, sedlá aj dediny sa zlievali dokopy. Až okúpanie v Malej Domaši ma opäť nabilo energiou.

Poloniny (2)Raňajky v tráve

Ploloniny (3)Včerajšie výstupy a zjazdy

Poloniny (4)Drôtený kolega

Poloniny (5)Pastier asi spal niekde pod stromom, ovce sa voľne ponevierali cestou

Poloniny (6)Voda v Malej Domaši je neuveriteľne studená. Skoro ako v Liptovských potokoch

Poloniny (8)Krásavica na steble trávy

 Od Domaše sme za asistencie pražiaceho slnka vystúpali o 214 m vyššie do sedla Detrik a parádnym zjazdom sa spustili do Giraltoviec. Proti prúdu meandrujúcej rieky Topli sme došli až k dedine Harhaj a na kopci za skrachovaným družstvom sme ešte pred večerným lejakom zabivakovali.

Poloniny (9)Veľká Domaša

Poloniny (10)Výstup na Detrík +214 m

Poloniny (12)Matiaška

Poloniny (13)Bivakujeme na lúke nad Harhajom

Poloniny (14)Prichádza večerný dážď

12 deň: HARHAJ – NIŽNÁ A VYŠNÁ VOĽA – LUKAVICA – BARDEJOV – SEDLO OBRUČNÉ – RYBNÍK ANDREJOVKA. 59 km +605 m

Priesmyk nad Vyšnou Voľou nám dal poriadne zabrať. Opäť úseky nad s 12 % stúpaním a prevýšenie + 260 m. Až do Bardejova sme sa viezli so svišťaním vetra v ušiach. V Bardejove sme sa zdržali, mám rada toto historické mestečko. 

Poloniny (16)Ráno nad Harhajom

Poloniny (17)Sandále na odpis

Poloniny (18)V priesmyku nad Vyšnou Voľou

Poloniny (19)Bardejov

Poloniny (20)Bazilika s. Egídia

Poloniny (21)Schodíky do veže

Poloniny (22)Námestie

Poloniny (23)Zvony

Poloniny (24)Zo života ľudu

Poloniny (25)Gazdovský tanier a Diabolské mäso

Dali sme si dobrý obed aj kávu – naše prvé jedlo v civilizácii. Z Bardejova sa nám s plným bruchom ťažko krútilo pedálmi. Cesta pozvoľna stúpa až do sedla Obručné – rozvodnica medzi Topľou a Popradom, prevýšenie +410 m. Na 30 °C viac než dosť. Dlhým zjazdom sme zbehli k rybníku pri malinkej drevenej dedinke Andrejovka.

Poloniny (26)Čergovské pohorie – sedlo Obručné

Poloniny (27)640 m n.m.

Poloniny (29)Rybník pri Andrejovke

Poloniny (30)Blahodárna kúpačka

13. deň: ANDREJOVKA – ORLOV – PLAVEČ – STARÁ ĽUBOVŇA – HVIEZDNE – VYŠNÉ RUŽBACHY – PODOLÍNEC – SPIŠSKÁ BELÁ – KEŽMAROK . 69 km +641 m

Ráno, keď sme opúšťali Andrejovku, v kostole bola omša. Ľudia stáli vonku pred malým kostolíkom a spievali. Výjav pôsobil starosvetsky, pokojne a osviežujúco.

Poloniny (31)Ranné hmly nad rybníkom

Poloniny (33)Raňajky

Poloniny (34)Dedinka Andrejovka

Prognóza počasia je nelichotivá. Chceme byť doma pred ďalšou vlnou horúčav.  So stúpajúcou teplotou a ovadmi nad hlavou sme sa dostali na hlavnú cestu a od tejto chvíle by som dnešný deň charakterizovala ako „šialená hlavná cesta s napnutými nervami“. Cyklistika po hlavnej v prázdninovú nedeľu sa rovná samovražde. Na poludnie sme odbočili do Vyšných Ružbách a okúpali sa, ale popoludňajšia špička dala zabrať. Utáborili sme sa za Kežmarkom pri rybníku a sledovali prúd aut na hlavnej ceste s nádejou, že pondelok ráno bude o čosi lepší.

Poloniny (35)Relax vo Vyšných Ružbachoch

Poloniny (36)Kúpačka v kráteri osviežila, hoci sa tam mrvilo kopa ľudí

Poloniny (37)Biely dom bol postavený v roku 1933 podľa jedného z palácov v Monte Carlo

Poloniny (38)Večer kúsok od hlavnej cesty

Poloniny (39)Zátišie

Poloniny (40)Nôcka

14. deň: KEŽMAROK RYBNÍK – PODOLÍNEC – SPIŠSKŚ SOBOTA – POPRAD – SVIT – LUČIVNÁ – ŠUŇAVA – ČIERNY VÁH –        DOVALOVO. 64 km + 433 m

Blázinec na hlavnej ceste pokračoval aj v pondelok ráno. Chceli sme to mať čo najskôr za sebou, na ďalšie dni hlásia ešte vyššie teploty a už teraz to bolo na hranici znesiteľnosti. Kdesi za Podolíncom sa mi vydaril exkluzívny pád, keď som nabehla pod zlým uhlom na železničné priecestie. K pohode neprispel. Tešila som sa v  Spišskej Sobote na kávu a chvíľkové posedenie v kaviarni s výhľadom na pekné námestíčko, ale zdochol tu pes. Taká pustatina nebola ani na východe. Z hlavnej cesty sme zbehli až za Svitom na pohodovú cestičku do Lučivnej, ktorá nás doviedla na Čierny Váh a domov.

Poloniny (41)Krásna Spišská Sobota, ale ani jedna otvorená kaviarnička. Škoda. Prišli o tržbu.

Poloniny (42)

Poloniny (43)Za Svitom

Poloniny (44)Šuňava – rozvodnica riek. Vody z potokov vtekajú do dvoch morí

Poloniny (45)Konečne pod Tatrami

Poloniny (46)Prečerpávačka Čierny Váh

V spomienkach mi ostal krásny, tichý a málo osídlený východ pri ukrajinskej hranici… Poloniny – kraj, drevených kostolíkov, bukových lesov, kraj, kde vás na poľných cestách úctivo zdravia deti „Pochválen Pán Ježiš Kristus“, že ateista v prvom momente ani nevie zareagovať, babka na ulici vám popraje niečo dobré – nerozumela som, bolo to v nárečí, ktoré nepoznám. A obloha plná hviezd.

Poloniny (47)

Poloniny (48)

  Unavení ale spokojní konečne doma. Máme v nohách 801,68 km

Foto: Elena Hipmanová a Peter Hampton

6 komentárov: “Poloniny 3”

  1. Velmi prijemne citanie. Vtiahli ste ma do deja, za co vam dakujem. Uz sa tesim, ze si podobny vylet budem moct dovolit aj ja. Poloniny chcem vidiet a zazit!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *