Elena Hipmanová: Príbeh Jánskej doliny

Legenda o cti a spravodlivosti sa prepletá Jánskou dolinou ako rieka Štiavnica a je odrazom môjho vzťahu k skalným bralám Ohnišťa, k jaskyniam i vrchom okolo doliny. Človeka nikdy nezastaví vidina zisku pred krásou a krása pozvoľna mizne. Myšlienku napísať príbeh mi vnukla samotná dolina svojím neporušeným majestátom, tak ako si ju pamätám z čias, keď pod Ohnište viedla len úzka, štrková cesta a na stráňach sa beleli stáda oviec. Príbehom chcem vyjadriť pokoru a úctu k miestam, ktoré dôverne poznám, lebo neporušené zákutia sa napriek mnohým premenám ľudskej činnosti i prírodným živlom ešte stále dokážu zmocniť citov človeka.

Kniha Príbeh Jánskej doliny (1)

 

Ilustrácie  jaskyniara a horolezca Martina Hurtaja, ktorý Jánsku dolinu dôverne pozná, dodávajú knižke patinu dávno zabudnutých čias starých Slovanov. Za to, že sa podujal ilustrovať tento príbeh, mu patrí moja úprimná vďaka.

Kniha Príbeh Jánskej doliny (2)

 

Príbeh sa odohráva v Jánskej doline na rozhraní pohanskej a kresťanskej epochy ľudského vnímania sveta, kde zvádza nikdy nekončiaci boj ľudská nenásytnosť s ľudskou spravodlivosťou.

Kniha Príbeh Jánskej doliny (3)

 

Príroda sa postarala o krásu skalných útvarov, ponorov, aj jaskýň. Príbeh lovca Staniša a Permonovej dcéry, Štiavnice, vdýchol doline dušu. Je čosi ako náučný chodník prepletený legendou. Stačí postáť na miestach, ktorými prechádzali Staniš a Permonova dcéra, stačí uvoľniť uzdu svojej predstavivosti a príbeh sa vám votrie do srdca.

Kniha Príbeh Jánskej doliny (4)

 

Za všetkým je príbeh. Rieka náhliaca sa dolinou rozpráva o  kľukatej ceste od prameňa a  prameň ticho šelestí o počiatku svojho zrodu. Skalné bralá sú zrkadlom dávno zabudnutých premien a hlboké doliny ich svedkami. Len z chladného sveta jaskýň neprenikne žiadne tajomstvo. Pozorný človek však vidí a cíti. Stačí pootvoriť dvierka svojej mysle, dať krídla vlastnej fantázii. Príbehy sú v nás a my sme potomkami tých, čo ich v pradávnych časoch tvorili.

Na záver chcem poďakovať Petrovi Vaňkovi a Matejovi Moravčíkovi,   za množstvo práce a času, ktoré knižke venovali, kým dostala svoju súčasnú podobu.  Sú to ľudia, ktorí dokázali zmeniť sen na skutočnosť.

Kniha Príbeh Jánskej doliny (6)

Kniha vyšla v roku 2017 v náklade 2000 kusov ako I. vydanie.  Text: Elena Hipmanová, ilustrácie: Martin Hurtaj, grafická úprava: Grafon s.r.o., obrázok strana 68: Linda Mikesková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *