Na brehu rieky Slatiny

Človek nemusí cestovať do Indie, aby zažil pravú exotiku. Táto rómska komunita žije vo Zvolene – Balkán. Pod hrdým Pustým hradom. Nie som z tých, ktorí nútia niekoho žiť podľa zaužívaných pravidiel. Každý je strojcom vlastného šťastia, tak sa to tuším hovorí. Ale moja duša zaplače pri každej povodni. Keď si predstavím to obrovské množstvo svinstva, ktoré sa plaví tisíce kilometrov, aby odovzdalo cigánsky pozdrav nádhernej Dunajskej delte a Čiernemu moru, tak mi je z toho smutno. Počas poslednej veľkej vody sa Slatina rozliala až ku vchodom domu. Keď opadla, na brehu neostalo ani jediné igelitové vrecko.  Existuje niekde v našej krajine vyššia moc, ktorá by dokázala nájsť riešenie?

Cigáni a

cigáni b

cigáni c

cigáni d

cigáni e

cigáni f

cigani g

cigani g

cigani j

cigani w…a slnko bude ďalej každý deň vychádzať na obzore.

 

13 komentárov: “Na brehu rieky Slatiny”

  1. Smutný pohled. Není v moci kohokoliv změnit koloběh vžitého způsobu jejich existence. Pro nás ostatní nepochopitelné.

  2. Rozdiel je v tom, že v Indii sú niektorí ľudia chudobní, nikto ich nepodporuje, musia pracovať, ak chcú niečo mať a cenia si aj to málo, čo majú. Naopak, pod Pustym hradom dostáva každý podporu za ničnerobenie a vôbec nevedia, ako sa žije v chudobe. Každému z nich by som dopriala, aby za málo odmeny pracoval v takejto 40 stupnovej horúčave.

    1. Rómovia odišli v 10 storočí z Indie, kvôli svojej neprispôsobilosti k novým reformám nového panovníka. Gén neprispôsobenia si priniesli do Europy.

  3. Rozdiel je v tom, že v Indii sú niektorí ľudia chudobní, nikto ich nepodporuje, musia pracovať, ak chcú niečo mať a cenia si aj to málo, čo majú. Naopak, pod Pustym hradom dostáva každý podporu za ničnerobenie a vôbec nevedia, ako sa žije v chudobe. Každému z nich by som dopriala, aby za málo odmeny pracoval v takejto 40 stupnovej horúčave.

  4. Nejsem natolik znalý problému,abych navrhl řešení,které se ujme.Snad by pomohla povinná školní docházka,vynucená na rodičích pod trestem vězení nepodmíněně.Je možné,že lidé,kteří budou chodit do školy,případně se něčemu vyučí a stráví 14 let mezi kulturními spolužáky i internátní formou ,změní svůj životní styl z nepořádných exotických příživníků společnosti na pořádkumilovné evropany.
    Určitě by pomohlo se vypořádat s pseudohumanisty,kteří pod záminkou humanity tolerují chování této menšiny a brání jakémukoli řešení.Vždyť na to máme 27 let a pokrok 0.

    1. To nepomôže. Z takýchto lokalít sa deti veľmi ťažko niečo naučia. Navštevujú špeciálne školy, a ak zvládnu v 9. triede malú násobilku, tak sa dá hovoriť o obrovskom úspechu. Prostredie, kde vyrastajú je pre ne zázemie slobody a netúžia po niečom lepšom, lebo si neuvedomujú v akom odpade žijú.

  5. Každý nad tým už premýšľal a možno riešenie máme celý čas rovno pod nosom. Nič predsa nie je zadarmo. Aspoň ,,my,, to tak všetci máme…..
    Oni poznajú svoje práva a čo tak ich povinnosti …
    Pozrime sa koľko rokov má ten onen z nich odpracované …že nemá žiadne roky odpracované ? ,,kto nepracuje nech neje“ robia si deti ? Dobre tak nech ich živia ..vlastnou prácou … tak ako my všetci .
    Zákon pozná výraz ,, zanedbanie povinnej výživy a starostlivosti o dieťa … ak štát odobral dieťa a je v domove (chováme ho my daňoví poplatníci) potom otec a matka sú nám všetkým dlžníkom … postihnúť bez pardónu. Prinútiť hoc aj väzením k finančnému zaopatreniu dieťaťa.
    My pracujúci občania premýšľame či jedno či dve deti či to zvládneme utiahneme v rodine …..oni ich nasekajú do počtu aby vyšla pekná suma na prídavkoch. A nasekajú s kým …sesternica brat sestra všetko jedno incest ako prasa …. z toho inžinier nevyrastie.
    Tak teda ? Pomenujme veci pravými menami a uchopme ich …..čas už vypršal.
    Ps: a keď už nič iné, tak nech si aspoň upracú vlastný dvor.

    1. Súhlasím. Osobne si myslím, že v takýchto prípadoch by sa mala regulovať pôrodnosť, hoc je to v rozpore s ľudskými právami a morálkou. Na Balkáne nežijú len Cigáni. Sú tam aj biely, dokonca viem, že tam žila jedna skrachovaná lekárka, čosi zničila život drogami. Regulovaná pôrodnosť u tých, čo nedokážu svojím deťom zaistiť slušnú starostlivosť a na národnosti, farbe pleti, či vierovyznaní nezáleží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *