V krajine bielych nocí – kopce za polárnym kruhom

Cestou na juh sme preskúmali nejednu dolinu. Skjomdalen bola hneď jedna z prvých a  patrí ku krásam, ktoré by bola škoda obísť. Dolinu  vypĺňa hlboký a široký fjord. Na noc sme zastavili asi 5 km pred mestečkom Skjomenbotn. Už cestou, ľavým brehom fjordu nás upútal oblý monolit, trčiaci takmer z vody. Rozhodli sme sa, že ráno sa naň pozrieme zblízka. Kopec, na ktorý sme začali stúpať bol neuveriteľný. Pripomínal kopu betónu, vyliatu na jedno miesto. Strmé svahy padajú do mora, kde tu síce v štrbinách vyrastá tráva, machy aj chudobné borovice s brezami pripomínajúce bonsaje , ale jeho hladké steny ohladené tonami ľadu, dosiaľ nenarušila žiadna erózia. Na miernejších sklonoch ležia roztrúsené oblé balvany, ako ich tam pred tisícročiami ľadovec zanechal.

Za polárnym kruhom (1)Fjord v doline Skjomdalen a hladké kopce obrúsené ľadovou masou

Za polárnym kruhom (2)Nočné slnko na pobreží fjordu

Za polárnym kruhom (3)Vo vyhladených kameňoch sa uchytili borovice a sem tam nejaká breza

Za polárnym kruhom (4)

Za polárnym kruhom (5)

Za polárnym kruhom (6)Kopce ako vymodelované z betónu

Za polárnym kruhom (7)Strmé zrázy padajú do vody a pod hladinou pokračujú stále hlbšie a hlbšie

Z výšky 795 m je krásny výhľad na 1744 m vysoký Frostisen s ľadovcovou čapicou. Tu na severe začínajú ľadovce od nadmorskej výšky asi 1600 m. Smerom na juh sa hranica ľadu posúva, ale záleží či vrchy stoja osamotené, alebo sú súčasťou vyššieho horstva. Frostisen  stojí z pravej strany fjordu, sám, ako strážca morských ciest. Cestou nadol sme využili ponuku žulových kadí, plných čistej, nie veľmi prehriatej vody. Boli sme čistí, ale zahriať sme sa museli rezkou chôdzou nadol.

Za polárnym kruhom (8)Celý deň máme pred očami krásny výhľad na 1744 m vysoký Frostisen s ľadovcovou čapicou.

Za polárnym kruhom (9)Fjord v údolí Skjomdalen

Za polárnym kruhom (10)Bludné kamene, ktoré tu zanechal ľadovec

Za polárnym kruhom (11)Vaňa, v ktorej sme sa cestou dole vykúpali. Voda čertovsky studená

Za polárnym kruhom (12)V čele fjordu osada Skjomenbotn

Za polárnym kruhom (13)Vrch okrúhliaku vo výške 795 m

Za polárnym kruhom (14)

Za polárnym kruhom (15)Pohľady zhora

Za polárnym kruhom (16)Breza

Za polárnym kruhom (17)Vody vytekajúce zo štrbín pomaly, ale systematicky začínajú modelovať tvrdú, nepoddajnú žulu

Cez Tysfjord z mesta Skarberget do Bognes sme sa previezli kompou a pokračovali až do doliny Junkerdalen, ktorá je zároveň prírodnou rezerváciou. V informačnom centre v nadmorskej výške 149 m sme zistili predpoveď počasia. Veľmi nás nepotešila. Napriek tomu sme ráno vyrazili zle značenou turistickou cestičkou k 1559 m vysokému vrchu Solvägtind. Viedla nízkym porastom stromov, popri turistickej chate, ktorá je samoobslužná a veľmi útulná. V turistickom centre sme si vzali nejakú mapu, ale podobala sa skôr hlavolamu ako mape. Na holých planinách nad lesom sme v hmle stretli turistky, ktoré zodpovedne blúdili napriek GPS. Nakoniec sa rozhodli pre cestu, ktorú sme si zvolili my. Vyšliapaný chodník sme pri jazerách opustili a vydali sa, ignorujúc mapu, kolmo hore, lebo tak spravili aj ľudkovia pred nami. Stále sa okolo nás vinuli chuchvalce mrakov, ktoré sa len občas roztrhli, zrejme aby sme sa mohli trochu zorientovať. Prechádzali sme ľadovcovým ohlazmi na pevnej žule s ryhami po trení, ani čo by ich masa ľadu vyryla do masla. Občas sme nachádzali veľké kusy obrúseného kremeňa, ktoré sa do diaľky beleli ako snehové fliačiky prilepené na skale. V hmle sme došli až do sedla Ovre Trektvan 1290 m a odtiaľ sutinou priamo na vrchol. Mraky sa roztrhli až hore. Bolo to ako dar z nebies. Odmena za dlhý výstup v podobe nádherných výhľadov na, planiny, jazerá aj okolité kopce vynárajúce sa z hmly. A veľké, modré jazero Solvagvanet, pripomínajúce detskú nohu, hlboko pod nami v zelenom koberci trávy. Hmla a celkom rozplynula.

Za polárnym kruhom (18)Naprieč fjordami premávajú kompy. Je to jednoduchšie, ako obchádzka desiatky a viac kilometrov

Za polárnym kruhom (19)Dolina Junkerdalen. To sme ešte netušili, že na druhý deň budeme stáť na vrchole tohoto špiciaku

Za polárnym kruhom (20)

Za polárnym kruhom (21)Blúdenie v hmle, ktorá sa na šťastie občas rozostúpila

Za polárnym kruhom (22)Neskutočne drzé ovce, čo nám v jednom kuse obhrýzali turistické palice a somrovali dáku maškrtku

Za polárnym kruhom (23)

Za polárnym kruhom (24)

Za polárnym kruhom (25)Jazerá pod Solvägtind.

Za polárnym kruhom (26)Ľadovcom vybrúsený kremeň

Za polárnym kruhom (27)Vrchol strácajúci sa v hmle

Za polárnym kruhom (28)1559 m vysoký vrch Solvägtind. Hmla sa roztrhla, chuchvalce mrakov sa kúpu v slnečnej žiare

Za polárnym kruhom (29)

Za polárnym kruhom (30)

Za polárnym kruhom (31)Pohľady z výšky 1559 m. Dolina Junkerdalen je o 1400 m nižšie

Za polárnym kruhom (32)Rozdrvený kopec nad sedlom Ovre Trektvan a plesom s rovnakým názvom

Za polárnym kruhom (33)Vrchol konečne bez hmly

Za polárnym kruhom (34)Modré jazero Solvagvane

Za polárnym kruhom (35)

Za polárnym kruhom (36)

Za polárnym kruhom (37)Míňame množstvo jazier, ktoré sme cestou hore pre hmlu nevideli. Na ich okrajoch stanovali turisti. Nikto nikoho nenaháňal, nič nezakazoval. Nóri vedia, že ich národné parky a príroda sú posvätné. Za celý čas nášho putovania sme nenašli jediný odhodený papierik

Za polárnym kruhom (38)Môj cestovateľský denník a mapa, podľa ktorej sme sa orientovali. Je k dispozícii z prospektu v turistickom centre

Ráno sme opustili Junkerdal Nacional park a vyviezli sa na planinu vo výške 679 m. Okamžite sa nám zapáčila. V diaľke sa rysovali kopce so zbytkami snehu a planina veľmi pozvoľna stúpala smerom k hrebeňu. Bol pekný deň, svietilo slniečko, tak sme šli k ľadovcu, ktorý sa nám nezdal až tak ďaleko, že si tie kopčeky pozrieme z blízka. Viac ako 3 hodiny sme šliapali nízkymi kriačinami, pomedzi plieska, cez šutroviská, hľadali priechody v mokradiach a kopce akoby pred nami ustupovali. Okolo poludnia sa začali ozývať po okolí búrky a kopce sa ani za nič nechceli priblížiť. Ľadovec bol stále asi hodinu cesty pred nami, tak sme sa naň vykašľali. Sprevádzaní hrmotom z oblohy sme sa pomaly vracali. Ale bol to úžasne pohodový deň. V pliesku okolo 1000 m n.m. sme sa vykúpali a zaplávali si. Voda bola neuverieteľne teplá, musela mať viac ako 20 °C. Teplé boli aj potoky, ktoré sme križovali. Nuž, ak svieti na planinu slnko 24 hodín denne, tak sa zem aj voda prehrejú

Za polárnym kruhom (39)Nekonečná planina bez názvu a s cieľom poriadne ďaleko, hoci sa to na prvý pohľad nezdalo

Za polárnym kruhom (40)Teplé potoky na prehriatej planine

Za polárnym kruhom (41)Ľadovček, na ktorý sme sa vykašlali

Za polárnym kruhom (42)Čo je za hrebeňom sme sa nedozvedeli. Možno niečo úžasné, možno ďalšie kopce či planina. Človek nemusí vidieť všetko. Niektoré tajomstvá treba zachovávať.

Za polárnym kruhom (43)Zostup sprevádzaný hrmotaním, ale búrka sa na stretnutie nedostavila

Za polárnym kruhom (44)

Za polárnym kruhom (45)Teplé jazerá a skvelá kúpačka

Ešte v ten deň sme dorazili k polárnemu kruhu. Na rozdiel od Švédov, majú Nóri väčší zmysel pre biznis a turistický ruch. Je to vidieť všade, aj tu na pomyselnej čiare pretínajúcej všetky najjužnejšie miesta severnej pologule, z ktorých je možné vidieť po dobu 24 hodín Slnko za letného slnovratu.

Za polárnym kruhom (46)Opäť polárny kruh, tentoraz v Nórsku

Za polárnym kruhom (47)Pre šťastie a návrat kladiem na jedného zo stovky mužíkov kamienok

Foto: Elena Hipmanová a Peter Hampton

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *